مشخصات فایل(بررسی جایگاه کار و تلاش در سیره امام علی علیه السلام)

بررسی جایگاه کار و تلاش در سیره امام علی علیه السلام|30015519|sale59|مشخصات فایل|اِس اِی
با ما همراه باشید با موضوع بررسی جایگاه کار و تلاش در سیره امام علی علیه السلام

فرمت فایل: wordتعداد صفحات: 9بر اساس آنچه در قرآن، عهدین و کتاب های تاریخی آمده است، بیشتر پیامبران به کارهایی چون: کشاورزی، زره سازی، نجاری و تجارت و... اشتغال داشته اند. حضرت ابراهیم و اسماعیل علیهماالسلام به دست خویش، خانه کعبه را بنا نهادند. حضرت نوح علیه السلام کشتی ساخت. حضرت موسی علیه السلام چوپانی کرد. حضرت عیسی علیه السلام طبابت می کرد، حضرت داوود علیه السلام زره می ساخت و حضرت محمد صلی الله علیه و آله به چوپانی و تجارت می پرداخت.پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله آن گاه که ویژگی های انسان مؤمن را برای حضرت علی علیه السلام توصیف می کند، با اشاره به صفت پرکاری می فرماید: «ای علی، پرکاری از صفات مؤمن است.» همچنین آن حضرت می فرماید: «دوست دارم که شخص برای تأمین مخارج خود، از حرارت آفتاب آزار ببیند».امروزه جامعه شناسان نیز به اهمیت و ارزش کار توجه کرده و هر یک به نوعی آن را مورد تأیید و تأکید قرار داده اند.زیاده روی در کارباید توجه داشت که اسلام نمی خواهد انسان چنان غرق کار شود که زمینه های روحی، روانی، اخلاقی و اجتماعی خود را به فراموشی بسپارد. البته «در اسلام بر فضیلت کار به خاطر کار آن گونه که پروتستانیسم می گوید، هیچ گونه تأکیدی وجود ندارد. در اسلام، کار در پرتو نیازهای انسان و ضرورت برقراری تعادل و آرامش در زندگی فردی و اجتماعی افراد یک فضیلت تلقی می شود. وظیفه کار کردن جهت تأمین نیازهای فرد و نیازهای خانواده همواره کنترل شده و با تأکید قرآن بر گذرا بودن زندگی و هشدار دادن نسبت به خطر حرص و آز و طمع کاری و اهمیت اجتناب ورزیدن از ثروت اندوزی، از افراط در آن جلوگیری شده است».در سیره امام علی علیه السلام ، همان گونه که دانش و بینش و تقوا، ایمان، شجاعت، شهامت، مدیریت، دادگری، اخلاص و مدارا جایگاه خاصی دارند، کار و تلاش نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. علی علیه السلام ، کار کردن را از لوازم زهد و پرهیزکاری می شمارد.یکی از پژوهشگران در این مورد می نویسد:

... در عبادت، اخلاص بسیار نشان می داد و در کار حلال و حرام، دقتی به سرحد وسواس داشت و اگر هم گاه تهی دست نبود، باز از چیزی که آن را تفنن و تجمل می شمرد، اجتناب می کرد. حشمت خلافت، او را از تسلیم به حکم شرع مانع نمی شد.از دیدگاه امام علی علیه السلام ، کار اگر مرزها و حدود ارزش های انسانی و الهی را محترم بشمارد، نه تنها مباح، بلکه لازم و نوعی عبادت است. و در این حالت است که کارگر، محبوب خدا خواهد بود. ایشان می فرماید: «همانا خداوند، اهل حرفه و پیشه امانت دار را دوست دارد».ایشان در مرحله اسوه سازی از حیث کار و تلاش می فرماید:اگر بخواهی، می توانی. داوود که درود خدا بر او باد دارنده نی ها و خواننده بهشتیان را دیگر الگوی خویش سازی، کسی که با هنر دستان خویش از لیف خرما زنبیل می بافت و از هم نشینان خود می پرسید: فروش اینها را کدامتان بر عهده می گیرید؟ و آنگاه از بهای دسترنج خویش، به خوردن قرصی نان جوین بسنده می کرد.

مطالب دیگر:
📜شیپ فایل محدوده سیاسی شهرستان فراشبند (واقع در استان فارس)📜شیپ فایل محدوده سیاسی شهرستان لارستان (واقع در استان فارس)📜شیپ فایل محدوده سیاسی شهرستان لامرد (واقع در استان فارس)📜شیپ فایل محدوده سیاسی شهرستان مرودشت (واقع در استان فارس)📜شیپ فایل محدوده سیاسی شهرستان ممسنی (واقع در استان فارس)📜شیپ فایل محدوده سیاسی شهرستان نیریز (واقع در استان فارس)📜شیپ فایل محدوده سیاسی شهرستان قیر و کارزین (واقع در استان فارس)📜شیپ فایل محدوده سیاسی شهرستان شیراز (واقع در استان فارس)📜شیپ فایل محدوده سیاسی شهرستان مهر (واقع در استان فارس)📜شیپ فایل محدوده سیاسی شهرستان سپیدان (واقع در استان فارس)📜شیپ فایل محدوده سیاسی شهرستان زرین دشت (واقع در استان فارس)📜سه بعدی سازی داده های مکانی SPATIAL 3D📜تحقیق بحران ملی آلودگی منابع آب📜تحقیق جريان های اصلی تاريخ نگاری در دوره پهلوی📜پروژه آبنما در طراحي پارك📜پاورپوینت راه های خوشبختی📜پاورپوینت آموزه هایی برای خوب زندگی کردن📜پاورپوینت یاد خدا📜قدرت مولکول های آب📜ماکت 3 بعدی سگ عروسکی📜ماکت 3 بعدی خرس کوالا📜ماکت 3 بعدی باز📜ماکت 3 بعدی میمون📜ماکت 3 بعدی سنجاب📜ماکت 3 بعدی مرغ عشق