مشخصات فایل(انقلاب مشروطه)

انقلاب مشروطه|50684214|sale59|مشخصات فایل|اِس اِی
با ما همراه باشید با موضوع انقلاب مشروطه

حجم فایل : 432.0 KB
نوع فایل : پاور پوینت
تعداد اسلاید ها : 26
بنام خدا
انقلاب چگونه آغاز شد؟ کشور خواب آلود ايران از خواب ديرين سر بر آورده بود. اخگري لازم بود تا آتش روشن شود. قند در تهران گران شد و تندي صدراعظم عين الدوله آتش را دامن زد. علاءالدوله حاکم تهران، که مرد بيپروايي بود، به دستور صدراعظم در روز دوشنبه 14 شوال 1323 ه. ق. هفده نفر از بازرگانان و دو نفر از سادات را به جرم گران کردن بهاي قند و شکر به چوب بست. اين کار بهانه به دست مدعيان داد و کشمکش ميان دولت و مردم در گرفت. علاوه بر بازاريان جمعي از روشنفکران و علماي روحاني و اهل منبر، هر يک به جهتي خاص، به گروه مخالفان پيوسته در رأس جنبش قرار گرفتند و در مساجد و منابر و مکتبخانه ها و زيارتگاهها و بازار به تبليغ و اشاعه اصول اداره جديد برخاستند. اين حادثه مقدمه و پيش درآمد انقلاب بود.
انقلاب بر سر مظالم شاه و درباريان و وابستگي شاه قاجار به دربار روسيه پديد آمد و عنوان برکناري عين الدوله و عزل مسيو نوز بلژيکي و حاکم تهران و تأسيس "عدالتخانه" داشت و به صورت تعطيل عمومي آغاز شد.صدور فرمان مشروطيت مردم و علما در 16 شوال سال 1323 ه. ق. به زاويه حضرت عبدالعظيم روي آوردند (هجرت صغري) و جنبش به مشهد، کرمان، فارس و جاهاي ديگر سرايت کرد. شاه وعده عزل عين الدوله و تشکيل عدالتخانه را داد و سروصداها خوابيد. اما نه تنها به قول خود عمل نکرد، بلکه تظاهر کنندگان را در فشار گذاشت و در نتيجه اين عهد شکني بر دامنه جنبش مردم افزوده شد و کار به زد و خورد کشيد. سال بعد - در 23 جمادي الاول 1324 ه.ق. - بازارها بسته شد و علما به قم مهاجرت کردند (هجرت کبري) و عاقبت سه روز بعد، گروهي از مردم تهران در سفارت انگيس متحصن شدند.
نهضت به تبريز و اصفهان و شيراز هم بسط يافت. عين الدوله استعفا کرد و ميرزا نصرالله خان مشيرالدوله "با رويي نرم و دم گرم" به جاي او آمد. علما به شهر برگشتند و شاه، که از هيجان مردم به وحشت افتاده و احساس خطر کرده بود، خواهي نخواهي در 14 جمادي الاخر سال 1324 ه.ق. به صدور فرمان مشروطيت و تأسيس مجلس شوراي ملي، مرکب از برگزيدگان ملت، تن داد.
حقيقت آنکه مظفرالدين شاه با همه بيکارگي و درماندگي مرد پاکدل و کم آزاري بود و خود از ته دل مشروطه را ميخواست و آرزومند استقرار آن بود، اگر چه نه به کنه آن واقف بود و نه تهور اجراي آن را داشت. هر چه بود مشروطه را داد و از اين نام خود را در تاريخ به نيکي مخلد ساخت. با اعطاي مشروطيت، بست نشيني موقوف گرديد و روحانيان، که ايران را ترک کرده و عازم خاک عثماني شده بودند، با استقبال باشکوهي مراجعت کردند.
مجلس يکم در 18 شعبان 1324 هـ. ق. با حضور شاه در کاخ گلستان گشايش يافت و در آخرين روزهاي زندگي مظفرالدين شاه (14 ذيقعده 1324 ه. ق.) پنجاه و يک اصل قانون اساسي به امضاي شاه رسيد.
مظفرالدين شاه روز 24 ذيقعده 1324 ه.ق. درگذشت و محمدعلي م...مطالب دیگر:
📜پاورپوینت مصور آشنایی با انواع آفات سویا📜پاورپوينت معرفی و کاربرد آرایه 📜پاورپوینت معرفی انواع بسته بندی گوشت و مواد مصرفی آن📜پاورپوینت معرفی آب پنیر توليد و کاربرد آن📜پاورپوينت معرفی آپاندیس و التهاب آن📜پاورپوینت معرفی بارکد و کاربرد آن📜پاورپوينت معرفی باغ فتح آباد تبريز 📜پاورپوینت معرفی و آشنایی با باغ هشت بهشت📜پاورپوینت معرفی مرورگرهای وب📜پاورپوينت معرفی و آموزش برنامه اکسس📜پاورپوينت معرفی و تاریخچه باغ های ایرانی📜پاورپوینت معرفی و کاربرد بتن های خود تراکم📜پاورپوینت معرفی و کاربرد های انگور📜پاورپوینت معرفی وسایل کاربردی آزمايشگاه های تشخیص طبی📜پاورپوینت مفهوم بانکداری الکترونیک و اهميت آن 📜پاورپوینت نقطه ضعف های لینوکس و یونیکس📜پاورپيونت آشنایی و استفاده از تایر📜پاورپوینت بررسی افلاتوکسین M1 در فراورده های لبنی و روش تشخیص و کاهش آن📜پاورپوینت بررسی طرح تولید سپر جلو و عقب خودرو📜پاورپوينت اندازه گيری اثر بخشی سيستم مديريت کيفيت📜پاورپوینت آزمون سازی فرایندهای شناختی و غیر شناختی📜پاورپوینت آشنایی با برخی فرمول های ریاضی کاربردی در فيزیک📜پاورپوینت استاندارد حسابداری شماره 16 - تسعير ارز📜پاورپوینت استاندارد حسابداری شماره 17 - حسابداری دارايی های نامشهود📜پاورپوینت استاندارد حسابداری شماره 18 - صورت های مالی تلفيقی