مشخصات فایل(مقاله علوم طبيعي و رياضي در دوره‌ي اسلامي)

مقاله علوم طبيعي و رياضي در دوره‌ي اسلامي|644839|sale59|مشخصات فایل|اِس اِی
با ما همراه باشید با موضوع مقاله علوم طبيعي و رياضي در دوره‌ي اسلامي

دانلود مقاله علوم طبيعي و رياضي در دوره‌ي اسلامي 17 ص با فرمت WORD

فهرست مطالب
مقدمه 1
رياضيات 3
خوارزمي 5
رياضي‌دانان قرن چهارم 7
ابوريحان محمد بن احمد بيروني 9
شيخ الرئيس ابوعلي بن سينا 10
حکيم ابوالفتح عمربن ابراهيم خيام نيشابوري 11
خواجه نصيرالدين محمد بن حسن طوسي 13
پايان دوران پيشتازي 15
كاربردي كردن رياضي 15

مقدمه

ايرانيان علاوه بر پزشكي و داروسازي در ديگر علوم طبيعي نيز فعاليت و آثار سودمندي داشته اند. از اين ميان به علم المعادن (زمين شناسي) و علم الحيوان (جانور شناسي) و علم الحشايش (گياه شناسي) و علم الکيميا (شيمي) توجه زيادتري مي‌نمودند و اين توجه علاوه بر آن که به ذات علوم مذکور صورت مي‌گرفت، براي به دست آوردن يا شناختن داروها و در حقيقت براي تکميل اطلاعات در علم صيدله (داروشناسي) نيز بوده است.

کار ابوريحان بيروني خوارزمي (متوفي به سال 440 هجري ) در کتاب الجماهر في معرفه الجواهر بيشتر متوجه تحقيق در خواص و توصيف طبيعي هر يک از اجسام و حتي شناسانيدن وزن مخصوص آن‌ها بوده است. اوزان مخصوصي که ابوريحان براي عناصر مختلف داده با آنچه امروز مي‌شناسند تفاوت عمده‌ايي ندارند.

در علم جانورشناسي شناسي و گياه شناسي استفاده طبي بيشتر صورت مي‌پذيرفت. از جمله مهم‌ترين کتاب‌ها درباره جانورشناسي کتاب طبايع الحيوان و خواصها و منافع اعضائها از عبيدالله بن جبرائيل ( از آل بختيشوع )بوده است که به سا ل450 در گذشته است.

در اين‌جا نبايد يک تأليف قابل توجه را در اطلاعات مختلف علوم طبيعي از نظر دور داشت و آن قراضه طبيعيات از ابوسعيد محمد بن محمد الغانمي است. اين کتاب فارسي به روش پرسش و پاسخ درباره مسائل طبيعي در چهار فصل و فصل دوم در مسائل نباتي و فصل سوم در مسائل معدني و فصل چهارم در مسائل نوادر.

يک کتاب ديگر بنام رساله الشبکه به فارسي در دست داريم از ابوحاتم مظفر بن اسمعيل اسفزاري (متوفي پيش از سال 515 هجري) رياضي دان و دانشمند بزرگ آخر قرن پنجم و آغاز قرن ششم هجري که نماينده‌ي ناطقي از ميل ايرانيان به تحقيق درباره مسائل جديد علمي است. اين کتاب را اسفزاري درباره جوهري که صورت آن مانند شبکه‌ايي مجوف بود (شي اسفنجي) نوشته و در آغاز آن شرحي از آن جسم داده است، اين جسم را از ميان اجسام نباتي بيرون آورده بودند و بصورت استوانه‌ايي بوده و تجاويف مدور و مستطيل داشته است.

در علم کيميا ( شيمي ) ايرانيان از اواسط قرن دوم هجري شروع به کار کردند. در تاريخ علوم عده‌ايي از رسائل را در علم کيميا به يک شخص افسانه‌ايي به نام جابر بن حيان نسبت داده‌اند و گويا اين رسائل منسوب به او را اخوان الصفا (جمعيت سري علمي قرن چهارم) نوشته باشند. به هر حال علم کيميا در اوايل کار منحصر بوده است به اطلاعاتي که مسلمين از راه ترجمه‌ي کتب يونان به‌ دست مي‌آوردند و کار دقيقي در آن صورت نمي گرفت تا در اواخر قرن سوم بوسيله ابوبکر محمد بن زکرياي رازي (متوفي به سال 313 هجري) فيلسوف و پزشک و طبيعي دان بزرگ ايران کار اساسي و دقيقي درباره‌ي آن شروع شد.

تحقيقات و مطالعات و تجارب رازي درعلم کيميا به حدي علمي و دقيق است که بايد او را بزرگ‌تر از همه کساني دانست که در تمدن اسلامي در اين باب کار کرده اند. کتاب‌هايي که ابوريحان بيروني در رساله‌ي فهرست کتاب‌هاي محمد بن زکرياي رازي در علم کيميا به اين دانشمند نسبت داده بسيار است. از آن جمله است المدخل التعليمي علل المعادن، اثبات الصناعه، کتاب الحجر، کتاب التدبير، کتاب الاکسير و غيره. نگاهي به عناوين همين چند رساله در رسالات کيمياوي خود مورد توجه قرار داده بود. از نتايج تجارب وتحقيقات رازي در علم کيميا کشف جوهر گوگرد، زيت الزاج و الکل ( الکحل ) است.

ديگر از مؤلفان بزرگ کيميا در ايران قاضي ابوالحسن عبدالجبار بن احمد الهمداني ( متوفي به سال 415) بوده. از آثار او رساله في علم الکيميا مشهور است.

از ابوالحاکم محمد بن عبدالملک الصالحي الخوارزمي الکاثي رساله‌ايي در دست است به نام عين الصنعه و عون الصناعه که در حدود سال 425 هجري به عربي نوشته بود. کتاب او به زبان فارسي ترجمه شده و اين هر دو متن به انضمام ترجمه‌ي انگليسي چاپ شده است.

ابوعلي سينا دانشمند بزرگ قرن پنجم هجري ضمن علوم مختلفي که بدانها توجه داشت به علم کيميا هم متوجه بود و چند رساله در اين صنعت از او باقي مانده است مانند: الاکسير، الکيميا، الدرالمکنون و الصناعه العاليه.

در ذيل اين شرح بايد يادآور شويم که اغلب حکماء و دانشمندان معمولا" در آثار بزرگ فلسفي و حکمي خود مبحث خاصي را به بحث درباره کليات علوم طبيعي «حکمت طبيعي» چه به فارسي و چه به عربي اختصاص مي‌داده‌اند.
مطالب دیگر:
🔥عوامل تاثیرگذار در تعیین جزای نقدی متاثر از نهادهای حقوق کیفری بر این مجازات🔥بررسی عملی کردن حکم جزای نقدی و عوامل تاثیرگذار در آن🔥بررسی تاثیرگذاری موسیقی بر انسانها با رویکرد درمانی🔥مبانی جزای نقدی و بررسی عوامل تاثیرگذار در تعیین و اجرای آن در حقوق ایران🔥ارزیابی تاثیرپذیری رشد اجتماعی کودکان تهرانی از سبکهای فرزندپروری والدین🔥ارزیابی تحلیلی ساختار سرمایه و تصمیمات تامین مالی شرکتها به وسیله نسبت بدهی🔥ارزیابی و تشریح عوامل تاثیرگذار در تصادفات و ارائه راهکار برای کاهش آن🔥ارزیابی و مدلسازی الگوریتمهای مسیریابی در تصادفات به منظور رسیدن به امن ترین مسیر🔥اثربخشی آموزش مهارتهای ارتباطی بر بهبود کیفیت زندگی زنان متاهل قمی🔥ارزیابی تاثیر آموزش مهارتهای زندگی برای مقابله با استرس در محیط کار🔥مطالعه سیر تاریخی سیستمهای امنیتی تجربه شده در منطقه خلیج فارس🔥نظریه ها،مدلها،نتایج و الگوهای تعهد سازمانی و ویژگیهای شغلی🔥ساختار و خواص هیدروکسی آپاتیت و بررسی کاربردهای آن🔥هیدروکسی آپاتیت و بررسی راههای تولید آن🔥نقش و اهمیت آماد و پشتیبانی در مدیریت بحران🔥اولویت یابی کاربردهای تکنولوژی نانو در صنایع بالا دستی نفت ایران🔥دانلود مقاله اولویت یابی کاربردهای تکنولوژی نانو در صنایع بالا دستی نفت ایران🔥تنظیم و اصلاح ولتاژ در شبكه های انتقال توزیع🔥روش بهینه انتخاب مته برای حفاری های نفت و گاز ایران🔥تحلیل آثار فرانسیس بیكن با تاکید بر هیجان نمایی🔥بررسی منابع تغذیه با تاکید و تحلیل بر SMPS🔥عملکرد و سبکهای ساختارهای روانی🔥ارزیابی معایب و محاسن روشهای تامین مالی از طریق بدهی های عملیاتی و مالی🔥دانلود مقاله شناسایی عوامل کلیدی موفقیت در پیاده سازی سیستم های اطلاعاتی اجرایی در شركت صنایع تجهیزاتی نفت🔥بررسی ماده 613 ق.م.ا و مسئله مجازات مندرج در این ماده با توجه به مصادیق