مشخصات فایل(مفهوم عدل در آیات و روایات)

مفهوم عدل در آیات و روایات|644860|sale59|مشخصات فایل|اِس اِی
با ما همراه باشید با موضوع مفهوم عدل در آیات و روایات

دانلود تحقیق 8 ص با فرمت WORD

مقدمه

اولين مسئله ای كه بايد روشن شود اين است كه عدل چيست ؟ ظلم چيست ؟ تا مفهوم اصلی و دقيق عدل روشن نشود هر كوششی بيهوده است و از اشتباهات مصون نخواهيم ماند . مجموعاً چهار معنی برای اين كلمه وجود دارد :

الف) موزون بودن :اگر مجموعه ای را در نظر بگيريم كه در آن ، اجزاء و ابعاد مختلفی بكار رفته است و هدف خاصی از آن منظور است ، بايد شرايط معينی در آن از حيث مقدار لازم هر جزء و از لحاظ كيفيت ارتباط اجزاء با يكديگر رعايت شود ،و تنها در اين صورت است كه آن مجموعه می تواند باقی بماند و اثر مطلوب خود را بدهد و نقش منظور را ايفا نمايد . مثلاً يك اجتماع اگر بخواهد باقی و بر قرار بماند بايد متعادل باشد ، يعنی هر چيزی در آن به قدر لازم (نه به قدر مساوی ) وجود داشته باشد . يك اجتماع متعادل ، به كارهای فراوان اقتصادی ، سياسی ، فرهنگی ، قضايی ، تربيتی احتياج دارد و اين كارها بايد ميان افراد تقسيم شود و براي هر كدام از آن كارها به آن اندازه كه لازم و ضروري است افراد گماشته شوند . از جهت تعادل اجتماعی ، آنچه ضروری است اين است كه ميزان احتياجات در نظر گرفته شود و متناسب با آن احتياجات ، بودجه و نيرو مصرف گردد. اينجاست كه پای مصلحت به ميان می آيد ، يعنی مصلحت كل ، مصلحتی كه در آن ، بقا و دوام «كل» و هدف هايی كه از كل منظور است در نظر گرفته مي شود . از اين نظر ، «جزء» فقط وسيله است ، حسابی مستقل و برای خود ندارد .

ب) تساوی و نفی هرگونه تبعيض: گاهی كه می گويند : فلانی عادل است ، منظور اين است كه هيچگونه تفاوتی ميان افراد قائل نمی شود . بنابراين ، عدل يعنی مساوات .مطالب دیگر:
🔑تحقیق شيوه هاي فرزندپروري🔑تحقیق روان سالم🔑تحقیق اختلال اضطراب در کودکان و نوجوانان🔑تحقیق انحرافات جنسی- علل و عوامل موثر در انحرافات جنسی و پیامدهای آن🔑تحقیق اعتیاد، جرم یا بیماری🔑تحقیق اعتیاد، مسئله اجتماعی مهم در میان دانشجویان🔑تحقیق بررسی آثار مواد مخدر بر بدن انسان🔑پرسشنامه ارزيابي میزان ارتباط زیرمعیارهای مدل تعالی EFQM و مناظر کارت امتیازی متوازن BSC🔑پرسش نامه بررسي تطبيقي روش‌ هاي موجود تجزيه و تحليل مالي در شرکت های آب منطقه ای🔑پرسشنامه اثربخشی ارزیابی عملكرد كاركنان🔑تحقیق تأثير موسيقي بر مغز انسان🔑تحقیق ناهنجاری های رفتاری کودکان🔑تحقیق ناخن جویدن کودکان🔑تحقیق نظری به کودکان و دانش آموزان نابینا و نیمه بینا🔑تحقیق نگاهي به معضل بيكاري جوانان🔑پاورپوینت بي خوابي🔑تحقیق معیارهای همسرگزینی🔑جزوه آموزشی زوج درمانی و درمان اختلالات جنسی🔑مقاله ترجمه شده حسابداری هزینه🔑مقاله ترجمه شده دارایی🔑جزوه آموزشی کدینگ کامل لغات تافل🔑تحقیق دگرگونی اجتماعی و مسأله انتظار🔑تحقیق عوامل زمینه ساز در ایجاد روابط سالم و ناسالم میان دختر و پسر🔑جزوه برنامه ریزی شهری، مبانی و ایران🔑جزوه جغرافیای نظامی (مختص جغرافیای نظامی) رشته جغرافیا