مشخصات فایل(پاورپوینت اصول حفاری و اجرای انواع سازه های نگهبان)

پاورپوینت اصول حفاری و اجرای انواع سازه های نگهبان|47090466|sale59|مشخصات فایل|اِس اِی
با ما همراه باشید با موضوع پاورپوینت اصول حفاری و اجرای انواع سازه های نگهبان

این پاورپوینت در مورد اصول حفاری و اجرای انواع سازه های نگهبان در 150 اسلاید می باشد


مشخصات فایل
تعداد صفحات150حجم27/507 کیلوبایت فرمت فایل اصلیpptx
توضیحات کاملگود برداری و سازه های نگهبان

در بسیاری از پروژه های ساختمانی لازم است که زمین به صورتی خاکبرداری شود که جداره های آن قائم یا نزدیک به قائم باشد. این کار ممکن است به منظور احداث زیر زمین ، کانال ، منبع آب و .. صورت گیرد. فشار جانبی وارد بر این جداره ها ناشی از رانش خاک بر اثر وزن خود آن ، و نیز سر بار های (surcharge) احتمالی روی خاک کنار گود می باشد. این سربارها می توانند شامل خاک بالاتر از تراز افقی لبه ی گود ، ساختمان مجاور ، بارهای ناشی از بهره برداری از معابر مجاور و ... باشند. به منظور جلوگیری از ریزش ترانشه و تبعات منفی احتمالی ناشی از این خاکبرداری ، سازه های موقتی را برای مهار ترانشه اجرا می کنند که به آن سازه های نگهبان (retaining structures;support systems) می گویند.

اهداف اصلی ایمن سازی جداره های گود با استفاده از سازه های نگهبان عبارتند از : حفظ جان انسانهای خارج و داخل گود ، حفظ اموال خارج و داخل گود و نیز فراهم آوردن شرایط امن و مطمئن برای اجرای کار.

موضوع گودبرداری و طراحی و اجرای سازه های نگهبان در مهندسی عمران دارای گستره وسیعی است و نیاز به بررسی ها و مطالعات و ملاحظات ژئوتکنیکی، سازه ای ، مواد و مصالح، تکنولوژیکی و اجرایی و اقتصادی و اجتماعی دارد. در نتیجه می توان گفت که انتخاب روش مناسب بستگی به جمیع شرایط تأثیرگذار دارد و می توان در شرایط مختلف، به صورت های گوناگونی باشد. از سوی دیگر، تئوری ها و روش های اجرایی گود برداری و سازه های نگهبان، هم مبتنی بر اصول تئوریک و هم متأثر از ملاحظات اجرایی و تجربی، توأماً است.

پایدارسازی جداره های گودبرداری به صورتها و روشهای مختلفی صورت می گیرد که از جمله آنها به روشهای : مهار سازی (anchorge) ، دوخت به پشت (tie back) ، دیواره دیافراگمی (diaphragm wall) ، مهار متقابل (reciprocal support) ، اجرای شمع (piling) ، سپر کوبی (sheet piling) ، و اجرای خرپا (truss construction) اشاره نمود.2- انواع روشهای پایدارسازی گود

2-1- روش مهار سازی

در این روش، برای مهار حرکت و رانش خاک، با استفاده از تمهیداتی خاص، از خود خاک های دیواره کمک گرفته می شود. ابتدا در حاشیه زمینی که قرار است گودبرداری شود، در فواصل معین چاههایی حفر می کنیم. عمق این چاهها برابر با عمق گود به اضافه ی مقداری اضافه برای شمع بتنی انتهای تحتانی این چاهها است.

پس از حفر چاهها، در درون آنها پروفیل های شکل یا شکل قرار می دهیم. به منظور تأمین گیرداری و مهاری کافی برای این پروفیل ها، انتهای پروفیل ها را به میزان 0.25 تا 0.35 عمق گود، پایین تر از رقوم کف گود در درون بخش شمع ادامه می دهیم و در انتهای پروفیل ها نیز شاخکهایی را در نظر می گیریم.

سپس، شمع انتهای تحتانی را ، که قبلاً آرماتوربندی آن را اجرا کرده و کار گذاشته ایم، بتن ریزی می کنیم. بدین ترتیب پروفیل های فولادی مزبور در شمع مهار می شوند و پروفیل های فولادی همراه با شمع نیز در خاک مهار می گردند. پس از اجرای مراحل فوق، عملیات گودبرداری را به صورت مرحله به مرحله اجرا می کنیم. در هر مرحله، پس از برداشتن خاک در عمق آن مرحله، برای جلوگیری از ریزش خاک، با استفاده از دستگاههای حفاری ویژه، در بدنه ی گود چاهکهایی افقی یا مایل، به قطر حدود 10 تا 15 سانتیمتر، دزر جداره ی گود حفر می کنیم. آنگاه درون این چاهکها میلگردهایی را کار گذاشته و سپس درون آنها بتن تزریق می کنیم. طول این چاهکها، به نوع خاک و پارامترهای فیزیکی و مکانیکی آن، و نیز به عمق گود بستگی دارد و مقدار آن در حدود 5 تا 10 متر است.

پس از انجام این مرحله، پانلهای بتنی پیش ساخته ای را در بین پروفیلهای قائم قرار داده و آنها را از سویی به میلگردهای بیرون آمده از چاهکها به نحو مناسبی متصل می کنیم و از سویی دیگر پانلها را به پروفیلهای قائم وصل می کنیم. به جای استفاده از این پانلهای پیش ساخته می توانیم آنها را به صورت درجا اجرا کنیم. همچنین می توانیم ابتدا بر روی دیواره آرماتور بندی کرده و سپس بر روی آن بتن پاشی (shotcrete) کنیم.


"

مطالب دیگر:
📒گزارش کار آموزی درسایت دانشگاه📒پک کامل نمونه سوالات پایه ششم نوبت اول📒چگونه می توان پرخاشگری را در دانش آموزان برطرف کرد📒پیشگیری از رفتارهای نادرست و نامطلوب دانش آموزان در کلاس📒نمونه سوال ریاضی هفتم فصل دوم اعداد صحیح📒چگونه می توان با روش تدریس مبتنی بر فناوری اطلاعات اختلالات یادگیری دانش آموزان را حل کرد📒خلاصه ی کل ریاضی ششم در 32 صفحه📒نمونه سوال فارسی نوشتاری ششم📒تأثیر آموزش شیمی با استفاده از فناوری اطلاعات (IT) بر یادگیری و پیشرفت تحصیلی دانش آموزان📒چگونه می توان درس ریاضی پایه دوم را برای دانش آموزان شیرین و جذاب کرد📒نمونه سوال هدیه های آسمانی چهارم در آبان ماه 94📒نمونه سوال هدیه های آسمانی ششم در مهر ماه95📒دانلود پاورپوینت روروئک ممنوع📒دانلود پرسشنامه عادت های مطالعه (PSSHI)📒همه سوال ها و جواب های کتاب علوم دوم ابتدایی📒طرح درس روزانه تمام دروس مطالعات اجتماعی ششم📒چگونه می توان با طرح سوالات جذاب و کاربردی در افزایش سطح یادگیری دانش آموزان موثر بود📒چگونه می توان درس املا را در دانش آموزان تقویت کرد📒150سوال تستی ویژه کلاس پنجم ابتدایی📒چگونه می توان در درس انشاء ونگارش تحول ایجاد کرد📒چگونه می توان بوسیله ورزش مشکل پرخاشگری دانش آموز را برطرف کرد📒راههای مقابله با ترس و اضطراب در دانش آموز📒چگونه می توان ضعف درسی دانش آموزان را بهبود بخشید📒بررسی علل ضعف تعدادی از دانش آموزان پایه پنجم ابتدایی در درس ریاضی📒آزمون جامع پایه ششم ابتدایی