مشخصات فایل(پاورپوینت درس نوزدهم مطالعات اجتماعی پایه هفتم آریایی ها و تشکیل حکومت قدرتمند در ایران)

پاورپوینت درس نوزدهم مطالعات اجتماعی پایه هفتم آریایی ها و تشکیل حکومت قدرتمند در ایران|50619055|sale59|مشخصات فایل|اِس اِی
با ما همراه باشید با موضوع پاورپوینت درس نوزدهم مطالعات اجتماعی پایه هفتم آریایی ها و تشکیل حکومت قدرتمند در ایران


نوع فایل: power point


فرمت فایل: ppt and pptx


قابل ویرایش 30 اسلایدقسمتی از متن پاورپوینت:


آریایی ها و تشکیل حکومت های قدرتمند در ایران 4000 سال پیش آریایی ها که مردمانی کوچ نشین بودند از شمال دریای خزر به تدریج به سرزمین ایران مهاجرت کردند. سه قوم بزرگ آریایی: ماد پارت پارس شمال غربی شمال شرقی جنوب مادها نخستین حکومت ایرانی مادها در شمال غرب ایران به صورت پراکنده زندگی می کردند. این پراکندگی باعث ضعف آنها و هجوم همسایه های قدرتمندشان مانند آشوری ها به آنها و غارت اموالشان می شد. انتخاب دیااکو به دلیل خوش رفتاری و عدالت خواهی و محبوبیت بین قبایل به عنوان فرمانروای مادها انتخاب شهر هگمتانه (همدان امروزی) به پایتختی ماد مادها به تدریج قدرتمند شدند و بر دشمنان خود غلبه کردند. بدین ترتیب اولین حکومت قدرتمند در ایران به دست مادها پایه گذاری شد. هگمتانه هخامنشیان، امپراتوری قدرتمند هخامنش رئیس یکی از قبایل مهم پارس بود. کوروش بنیانگذار هخامنشیان از نوادگان هخامنش بود. کوروش آخرین پادشاه مادها را در جنگی شکست داد و حکومت مادها را سرنگون کرد. کوروش به بابِل (عراق امروزی) و لیدی (ترکیه امروزی) حمله کردو قلمرو ایران را از خلیج فارس تا دریای مدیترانه گسترش داد. کوروش با مردم سرزمین هایی که فتح می کرد با خردمندی و عدالت رفتار می کرد. مورخان این موضوع را از روی منشوری که از وی به جا مانده است دریافته اند. استوانه کوروش بزرگ یا منشور حقوق بشر کوروش لوحی از گل پخته است که در سال ۵۳۸ پیش از میلاد به فرمان کوروش هخامنشی پادشاه و بنیانگذار سلسله هخامنشی نگاشته شده‌ است.
این استوانه در سال ۱۲۵۸ خورشیدی/ 1879میلادی در نیایشگاه اِسَگیله (معبد مردوک، خدای بزرگ بابلی) در شهر بابل باستانی پیدا شده و در موزه بریتانیا در شهر لندن نگهداری می‌شود. این منشور یکی از بزرگترین نشانه‌های روحیه بردباری در فرهنگ ایرانی است.
جنس این استوانه از گل رس است، ۲۲٫۵ سانتی‌متر طول و ۱۱ سانتی‌متر عرض دارد و دور تا دور آن ۴۵ سطر (به جز بخش‌های تخریب شده) به خط و زبان اکدی (بابلی نو) نوشته شده ‌است.

کوروش، پس از تسخیر بابل، در بابل بر تخت پادشاهی نشست و ادیان بومی را آزاد اعلام کرد. برای جلب محبت مردم بین النهرین، مردوک که بزرگترین خدای بابل بود را به رسمیت شناخته، او را نیایش کرد و سپاس گفت. او هیچ گروه انسانی را به بردگی نگرفت و سپاهیانش را از تجاوز به مال و جان رعایا بازداشت. او تمامی کسانی را که به اسارت به بابل آورده شده بودند گرد هم آورد و منزلگاه آنها را به ایشان بازگرداند. کوروش همچنین قوم یهود را نیز از اسارت و بیگاری در بابل آزاد کرد. به دستور کوروش، شرح وقایع و دستورهای وی روی یک لوح استوانه‌ای سفالین نگاشته شد و در معبد مردوک قرار گرفت. تصویر روبروی منشور کوروش تصویر پشت منشور کوروش بعد از کوروش معروفترین پادشاه هخامنشی داریوش بزرگ است. در زمان به سلطنت رسیدن او در بیشتر قلمرو هخامنشیان شورش های زیادی شکل گرفته بود. داریوش با شورشیان جنگید و آنها را شکست داد. او دستور داد تا نقش برجسته ای به یاد پیروزی او در جنگ با دشمنان بر روی کوه بیستون حجاری کنند.


با بکارگیری نمودار ها ، تصاویر جالب و جذاب و دسته بندی مطالب سعی شده یادگیری مطالب را برای دانش آموزان عزیز تسهیل بخشیم.با انتخاب این پاورپوینت از تدریس و آموزش لذت خواهید برد.بدیهی است عناوین و مطالب و اسلایدها توسط دبیران مجرب و دلسوز در جهت گسترش علم و دانش روزافزون همه دانش آموزان علم با ظرافت خاص جمع آوری شده است.مناسب برای معلمان، دانش آموزان و اولیای گرامی برای یادگیری بهتر دانش آموزان عزیزاگرمشکلی در خرید داشتید می توانید از مرورگر ( فایرفاکس، اکسپلورر یا کروم ) استفاده کنید و یا بانک عامل خود را تغییر دهید.ضمنا در صورت نبود کافیست، پاورپوینت مد نظرتان در هر مقطع و پایه تحصیلی، از طرق تلگرام با ما در میان بگذارید تا در کمترین زمان ممکن پاورپوینت شما آماده و تحویل داده شود.محصولات مرتبط:


پکیج پاورپوینت های درس مطالعات اجتماعی پایه هفتم: (درس اول الی درس بیست و چهارم)


پاورپوینت درس اول مطالعات اجتماعی پایه هفتم: من حق دارم


پاورپوینت درس دوم مطالعات اجتماعی پایه هفتم: من مسئول هستم


پاورپوینت درس سوم مطالعات اجتماعی پایه هفتم: چرا به مقررات و قوانین نیاز داریم


پاورپوینت درس چهارم مطالعات اجتماعی پایه هفتم: قانون گذاری


پاورپوینت درس پنجم مطالعات اجتماعی پایه هفتم: همدلی و همیاری در حوادث


پاورپوینت درس ششم مطالعات اجتماعی پایه هفتم: بیمه و مقابله با حوادث


پاورپوینت درس هفتم مطالعات اجتماعی پایه هفتم: تولید و توزیع


پاورپوینت درس هشتم مطالعات اجتماعی پایه هفتم: مصرف


پاورپوینت درس نهم مطالعات اجتماعی پایه هفتم: من کجا زندگی می کنم


پاورپوینت درس دهم مطالعات اجتماعی پایه هفتم: ایران خانه ی ما


پاورپوینت درس یازدهم مطالعات اجتماعی پایه هفتم: تنوع آب و هوای ایران


پاورپوینت درس دوازدهم مطالعات اجتماعی پایه هفتم: حفاظت اززیستگاه های ایران


پاورپوینت درس سیزدهم مطالعات اجتماعی پایه هفتم: جمعیت ایران


پاورپوینت درس چهاردهم مطالعات اجتماعی پایه هفتم: منابع آب و خاک


پاورپوینت درس پانزدهم مطالعات اجتماعی پایه هفتم: گردشگری چیست


پاورپوینت درس شانزدهم مطالعات اجتماعی پایه هفتم: جاذبه های گردشگری ایران


پاورپوینت درس هفدهم مطالعات اجتماعی پایه هفتم: میراث فرهنگی و تاریخ


پاورپوینت درس هجدهم مطالعات اجتماعی پایه هفتم: قدیمی ترین سکونتگاه های ایران


پاورپوینت درس نوزدهم مطالعات اجتماعی پایه هفتم: آریایی ها و تشکیل حکومت قدرتمند در ایران


پاورپوینت درس بیستم مطالعات اجتماعی پایه هفتم: امپراتوری های ایران باستان چگونه کشور را اداره می کردند


پاورپوینت درس بیست و یکم مطالعات اجتماعی پایه هفتم: اوضاع اجتماعی ایران


پاورپوینت درس بیست و دوم مطالعات اجتماعی پایه هفتم: اوضاع اقتصادی در ایران باستان


پاورپوینت درس بیست و سوم مطالعات اجتماعی پایه هفتم: عقاید و سبک زندگی مردم در ایران باستان


پاورپوینت درس بیست و چهارم مطالعات اجتماعی پایه هفتم: دانش و هنر در ایران باستان